Formalny styl w pracy – jak się ubierać?

Nie ulega wątpliwości, że do pracy trzeba ubierać się odpowiednio. To jednak jest bardzo szerokie zagadnienie i czasami trudno jest stwierdzić, co wypada nosić, a czego raczej nie powinno się wybierać. Na szczęście można znaleźć kompletne poradniki dobrego stylu takie jak ten. Dzięki niemu dowiesz się, jak dobrze wyglądać w pracy, nawet jeśli obowiązujący w niej dress code jest dość surowy.

Eleganckie spodnie męskie

Jeśli musisz do pracy zakładać formalny strój, to warto pamiętać, że jego podstawą są spodnie eleganckie męskie. Wielu panów uważa, że można je zastąpić czarnymi dżinsami. To jednak nie jest prawda. Po pierwsze struktura materiału, z którego są produkowane takie spodnie, nie prezentuje się zbyt elegancko. Po drugie – takie spodnie bardzo szybko tracą kolor. Czerń już po kilku praniach może być rozjaśniona zwłaszcza w rejonie szwów. Co za tym idzie, dżinsy nie będą wyglądały na tyle dobrze, by można było wykorzystać je jako podstawę formalnego stroju. To oczywiście nie jest równoznaczne z koniecznością noszenia każdego dnia spodni garniturowych. Jeśli musisz być ubrany formalnie, to możesz też postawić na bardziej swobodną elegancję. Spodnie męskie nie muszą wcale być niewygodne. Te od garnituru możesz zastąpić chinosami albo materiałowymi spodniami typu regular fit. Takie spodnie są wygodne i eleganckie, ale równocześnie prezentują się nowocześnie. Będą świetną podstawą outfitu do pracy. Jeśli chodzi z kolei o kolory, to zdecydowanie powinieneś stawiać na stonowane odcienie. Granatowy, czarny, beżowy, szary czy khaki będą idealne. Z kolei powinieneś unikać żywych odcieni i bieli. Z pewnością nie pasują one do formalnych stylizacji.

Pamiętaj o dobrych butach

Wielu panów zapomina o tym, by dobrać do pracy odpowiednie obuwie. Czarne lakierki są już passe. Możesz zastąpić je czymś dużo ciekawszym. Z założenia w oficjalnych strojach obuwie powinno być ciemniejsze niż spodnie. Jeśli więc zakładasz spodnie eleganckie męskie w kolorze czarnym, to musisz też włożyć czarne obuwie np. oxfordy z widocznymi przeszyciami. Jeśli jednak decydujesz się na granatowe spodnie, to możesz też wybrać obuwie w kolorze brązowym. 

Nie musisz mieć marynarki

Jeśli w Twojej pracy nie obowiązuje bardzo formalny dress code, to możesz na co dzień zrezygnować z marynarki. Możesz zastąpić ją rozpinanym swetrem lub pulowerem. Jest to szczególnie ważne zimą, kiedy wiele pomieszczeń może nie być dogrzanych do temperatury, w której każdy czuje się swobodnie. Jeśli decydujesz się na włożenie swetra, to koniecznie dopasuj jego odcień do koloru koszuli i spodni. Szczególnie dobrze będą prezentowały się modele szare i czarne. Jeśli chcesz wyglądać elegancko, to zrezygnuj ze wzorów lub w ostateczności ogranicz się do rombów w neutralnych i niezbyt wpadających w oko odcieniach. Z pewnością będzie to dobry wybór, niezależnie od tego, czy czeka Cię zwyczajny dzień, czy rozmowa z przełożonym. W takim zestawie będzie Ci ciepło i równocześnie nikt nie będzie mógł Ci zarzucić braku dobrego smaku.

Redakcja orbitek.pl