Jak wybrać dobry krem do twarzy?

Krem to absolutnie podstawowy kosmetyk pielęgnacyjny do twarzy. Nic nie jest w stanie go zastąpić. To właśnie on powinien trafić na twarz po wcześniejszym jej oczyszczeniu, by ją zregenerować i dogłębnie nawilżyć oraz odżywić. Dobre kremy do twarzy bez trudu można znaleźć nawet w najzwyklejszej drogerii, ale kluczowe okazuje się to, by właściwie dobrać je do rodzaju cery. Ten sam preparat może zupełnie inaczej zachować się na skórze suchej, a inaczej na tej tłustej. Znając jednak swój typ cery, bez trudu można wybrać dla niej właściwy kosmetyk.

Typy cery

Jednym z najczęściej występujących typów cery wśród Polek jest skóra normalna. Charakteryzuje ją miękkość i wysoka elastyczność. Raczej nie sprawia problemów, dlatego nie jest ani zbyt sucha, ani zbyt tłusta, a na jej powierzchni rzadko kiedy pojawiają się jakiekolwiek niedoskonałości. Do pielęgnacji cery normalnej można użyć niemalże dowolnego kremu do twarzy. Ważny będzie jednak jego skład – preparat powinien zawierać głównie naturalne substancje.

O wiele bardziej problematyczna jest cera tłusta, która produkuje nadmierną ilość sebum i mocno świeci się w ciągu dnia. Bogate kremy rzadko kiedy zachowują się na niej dobrze. Mogą zatykać pory, co pogłębia problemy z niedoskonałościami. Co ciekawe jednak przesadnie matujące i wysuszające preparaty też nie okażą się dobrym wyborem, ponieważ to one stymulują skórę do wytwarzania jeszcze większych ilości łoju. Skóra tłusta polubi się zatem z lekkimi kremami nawilżającymi, a także różnego rodzaju emulsjami.

W okresie jesiennym i zimowym nawet cera tłusta może jednak stać się miejscowo przesuszona. Jak zatem poradzić sobie ze skórą, która można dosłownie odrywać płatkami z twarzy i która bezustannie jest podrażniona? Dla niej odpowiednie będą dobre kremy do twarzy zawierające wyciągi z roślin o właściwościach nawilżających i regenerujących. Świetnym wyborem okaże się także zwykłe masło shea. Zamiast używać tradycyjnego kremu na noc, wystarczy nałożyć grubą warstwę takiego masełka na twarz, by w czasie snu skóra mogła się dogłębnie zregenerować.

Dobieranie kremu do rodzaju cery

Największe trudności w przypadku wybierania kremów do twarzy sprawia ustalenie rodzaju cery. Jeżeli więc jakaś kobieta wciąż nie ma pojęcia, z jakim typem skóry ma w ogóle do czynienia, powinna zwrócić się o pomoc do dermatologa, który bardzo szybko odpowie jej na to pytanie. Warto też poczytać co nieco na temat cech poszczególnych rodzajów cery. Na podstawie takich informacji można samemu określić własny typ skóry występującej na twarzy.

Redakcja orbitek.pl