Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Historia pończoch – jak ewoluowała moda w tym zakresie?

14 kwietnia 2023 pończochy


Pończochy to ta część garderoby, która na przestrzeni lat cieszyła się ogromną popularnością. Nosiły je i kobiety i mężczyźni, bogaci i biedni oraz niezależnie od części świata. Obecnie kojarzą się tylko z kobiecą częścią szafy i z jej bardziej seksowną stroną. Jak ewoluowała moda w zakresie noszenia pończoch? Wyjaśnimy w poniższym artykule.

Początki pończoch

Historia pończoch sięga setek lat wstecz i związana jest z ewolucją mody i technologii. Początkowo pończochy były wykonywane ręcznie z wełny lub lnu i bardziej przypominały długą rękawicę, która była noszona na nodze. Główną funkcją pończoch było ogrzewanie nóg. Zazwyczaj wkładały je kobiety pod długie suknie oraz mężczyźni pod cienkie spodnie. Dzięki rozwojowi technologii w późniejszych wiekach, jak m.in.: wynalazkowi Williama Lee z 1589 – maszynie do produkcji dzianin pończochy zaczęły być produkowane na masową skalę.

Pończochy dla arystokracji

Z kolei już w XVII wieku, pończochy zyskały popularność wśród angielskiej i francuskiej arystokracji. To tutaj stały się niezbędny element garderoby każdego. Pończochy miały zazwyczaj kolor biały, beżowy lub kremowy. Długość pończoch była dostosowywana do długości sukienki lub spódnicy. Z biegiem czasu ten element garderoby zaczął być dostępny coraz szerszej publiczności. Już w XIX wieku pończochy nosili wszyscy, a ich masowa produkcja doprowadziła do wprowadzenia różnych kolorów i wzorów.

XX wiek i pończochy

W latach 20. XX wieku produkcja pończoch jeszcze ewoluowała. Pojawiły się nowe materiały, takich jak jedwab i nylon. Dzięki popularyzacji tych produktów można było uszyć niedrogo dużo bardziej wytrzymałe i elastyczne pończochy. Dodatkowo rewolucja modowa i pojawienie się kabaretów oraz burleski doprowadziło do popularności krótszych pończoch, tak zwanych pończoch samonośnych. Stopniowo w latach 60. i 70. XX wieku, pończochy zaczęły być zastępowane przez rajstopy, które kobiety zaczęły doceniać z powodów wygody i praktycznego użytkowania

Pończochy obecnie

Popularność pończoch nie spadła. W obecnych czasach są w dalszym ciągu popularnym elementem garderoby, który kojarzy się z elegancją i seksapilem. Obecnie kobiety mogą wybierać spośród:

  • pończoch samonośnych, które mają silikonową taśmę na górze, dzięki czemu nie wymagają używania pasa do pończoch,

pończoch z paskiem, które wymagają pasa do pończoch

W niektórych przypadkach pończochy są również używane w celach medycznych. Odpowiednio wykonane pończochy wspomagają krążenie krwi i zapobiegają problemom z żyłami.

Antykoncepcja awaryjna

Redakcja orbitek.pl

Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin. Dzielimy się doświadczeniem, poradami, wiedzą i ciekawostkami dotyczącymi wielu różnorodnych tematów. Najbardziej interesuje nas lifestyle, moda, zdrowie i uroda, toteż artykuły na naszym blogu są związane przede wszystkim z tymi dziedzinami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Analiza ryzyka w transporcie leków
Jak wygląda badanie u proktologa
Dzień w SPA -

Jesteś zainteresowany reklamą?