Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Wybór butów BHP nie jest wcale skomplikowany

23 listopada 2021 buty robocze

Wykonywanie jakiejkolwiek pracy, w której mogą grozić nam urazy stóp, wymaga zakładania w godzinach wykonywania obowiązków specjalnego obuwia BHP, które pozwoli na zminimalizowanie ryzyka. Czasami muszą to być wysokie buty, które ograniczą również dostęp szkodliwych cieczy i pyłów, a także uchronią łydki, ale przeważnie i w przeważającej większości branż wystarczającym rozwiązaniem są robocze trzewiki, które doskonale chronią pracownika. Powinny być wygodne i praktyczne, ale nie mogą także odstraszać swoim wyglądem, dlatego wybierając je, należy decydować mądrze.

Z podnoskiem czy bez?

Zwykle stosowane są buty ze wzmocnionym podnoskiem, który chroni stopę przed najechaniem koła wózka paletowego lub jezdniowego albo przed obrażeniami wywołanymi upadkiem czegoś ciężkiego, jak na przykład ciężka europaleta. Jednak niektóre sytuacje wymagają zastosowania obuwia BHP bez podnosków. Dzieje się tak często na liniach produkcyjnych, na przykład w produkcji mięsa. Trzewiki robocze muszą być tam białe i sterylne, nie można ich też wynosić poza zakład pracy, ale nie ma potrzeby stosowania dodatkowych wzmocnień. 

Trzewiki robocze przede wszystkim powinny być wygodne, dlatego niezależnie od tego, czy dokonujemy zakupu dla siebie, czy też dla pracowników naszego przedsiębiorstwa, nigdy nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie ceną. Nie należy przesadzać i kupować najdroższych dostępnych modeli, ponieważ nie różnią się one za wiele od tych ze średniej półki. Jednak trzeba pamiętać, że te najtańsze, sprzedawane zwykle w niezrozumiale niskiej cenie, są wykonywane ze sztucznych i nieoddychających materiałów i na sztywnej, mało odpornej podeszwie. Stopy przez to cierpią, nie mają odpowiedniej wentylacji, a ich spody często są odbite i posiniaczone, gdyż podeszwa tanich butów nie tłumi odbić i wibracji.

Warto zwracać uwagę na wygląd

Trzewiki robocze powinny wyglądać estetycznie i prezentować się dobrze, ponieważ wygląd pracowników jest wizytówką firmy. Jeżeli pracodawca wymaga od załogi, żeby samodzielnie zaopatrywała się w taki sprzęt, to nie może wymagać wiele, ale powinien pamiętać, że zapewnienie roboczej leży w jego gestii i jest do tego zobowiązany prawnie. Dlatego dobrze jest pamiętać o tym, że jak nas widzą, tak nas piszą, a kiepski wygląd pracownika nie spadnie na niego samego, ale na tego, kto go zatrudnia.

Wybór obuwia, jakim są robocze trzewiki nie jest skomplikowany, ale pamiętajmy o wymienionych wyżej zasadach. Dzięki nim stopy pozostaną zdrowe, a ich posiadacze szczęśliwi. Jednocześnie nie ucierpi wizerunek firmy.

Jak wygląda badanie u proktologa

Redakcja orbitek.pl

Jesteśmy grupą specjalistów z różnych dziedzin. Dzielimy się doświadczeniem, poradami, wiedzą i ciekawostkami dotyczącymi wielu różnorodnych tematów. Najbardziej interesuje nas lifestyle, moda, zdrowie i uroda, toteż artykuły na naszym blogu są związane przede wszystkim z tymi dziedzinami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Wpływ pól energetycznych
jak dbać o zdrowie
Żywność superfoods

Jesteś zainteresowany reklamą?