Żywność superfoods – w jakich sklepach ją kupować?

Problemy zdrowotne, a przede wszystkim choroby cywilizacyjne są prawdziwą plagą współczesnego świata. Czynników niesprzyjających zdrowiu jest przy tym przynajmniej kilka, ale za jeden z głównych można uznać niewłaściwą dietę. Spożywanie produktów wysoko przetworzonych, jedzenie w pospiechu bez zastanawiania się nad składem odżywczym produktów, a także robienie nieprzemyślanych zakupów składają się na przyswajanie złych nawyków i postaw żywieniowych. Gdzie kupować żywność, aby mieć pewność co do jej pełnej wartości?

Czym są superfoods?

Nazwa superfoods w dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu pożywienie, a dokładniej chodzi tu o artykuły żywnościowe o wysokiej wartości odżywczej. Jednocześnie nie chodzi wyłącznie o produkty naturalne nieprzetworzone, lecz również o przetworzone w sposób naturalny (np. suszone owoce, kiszona kapusta), ale zdrowe i o dużej zawartości makro i mikro elementów, witamin, korzystnych dla zdrowia nienasyconych kwasów tłuszczowych, białek oraz aminokwasów, antyoksydantów i wielu innych związków chemicznych. Cechą łączącą wszystkie superfoods jest ich korzystny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie człowieka poprzez dostarczanie cennych składników odżywczych, związków poprawiających wydolność organizmu oraz układu odpornościowego, a także zapobiegających przedwczesnemu starzeniu się.

Do grupy superfoods zaliczane są produkty żywnościowe zarówno szeroko znane i wręcz pospolite, jak dynia, siemię lniane, czy natka pietruszki, jak i o nazwach brzmiących egzotycznie, jak jagody goji albo chlorella, czyli słodkowodna alga. Niektóre produkty są super żywnością w stanie naturalnym, np. orzechy laskowe, a inne zyskują na wartości odżywczej po przetworzeniu, np. suszone śliwki.

Dokąd na zakupy po superfoods?

Superfoods można spotkać praktycznie w każdym sklepie spożywczym, także w tzw. sieciówkach. Jednakże gwarancję na udane i bezbłędnie trafione zakupy można uzyskać wyłącznie w sklepach specjalizujących się w oferowaniu super żywności. Istnieją stacjonarne sklepy ze zdrową żywnością, ale coraz większą popularnością cieszą się ich internetowe odpowiedniki. Są to m.in. Natur-sklep, E-superfood, MarketBio, Super-racjonalni czy Sklep Życia mające w swoich ofertach zarówno produkty superfoods, jak i wspomagające zdrowie i urodę suplementy diety, czy kosmetyki.

Internetowe sklepy ze zdrową żywnością znacząco ułatwiają robienie zakupów. Produkty posegregowane są w kategorie oraz podkategorie i dotyczą nie tylko żywności, ale również przypraw, a także kosmetyków. Ponadto opisy pomagają w wyborze oraz dopasowaniu poszczególnych produktów do przygotowywanych potraw, a także informują o zawartości oraz składnikach odżywczych i kaloryczności. Tego rodzaju informacje są nie do przecenienia szczególnie w sytuacjach zapotrzebowania na żywność dietetyczną albo wzbogaconą o konkretny związek, np. kolagen, albo specjalną, np. dla diabetyków, czy mających problem z tolerancją glutenu. Dbający o zdrowie z całą pewnością znajdą dla siebie odpowiednie produkty w wymienionych powyżej e-sklepach.

Redakcja orbitek.pl