Czy warto studiować medycynę w Opolu?

Opole to jedno z ładniejszych miast wojewódzkich w Polsce. Urocza architektura, względnie czyste powietrze. Od niedawna działa tutaj kierunek lekarski. Wielu abiturientów zadaje sobie pytanie, czy warto studiować medycynę w Opole? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Słów kilka o wydziale lekarskim

Plany dotyczące kształcenia przyszłych medyków w Opolu pojawiały się już w 2016 roku, a nawet wcześniej. Ścieżka, którą musieli pokonać inicjatorzy tego przedsięwzięcia, była kręta i pełna przeszkód — zarówno tych wynikających z potrzeb finansowych, jak i tych o charakterze administracyjno-urzędowym. 

Finalnie projekt zakończył się sukcesem. Wydział lekarski został uruchomiony na Uniwersytecie Opolskim w 2017 roku pierwsi adepci sztuki lekarskiej rozpoczęli naukę w murach uczelni. 

Podczas pierwszego naboru w przed inauguracyjnym rokiem w rekrutacji na medycynę w Opolu brało udział ponad 2000 osób. W październiku naukę rozpoczęło 120 osób. Nowo otwarty kierunek okazał się słusznym posunięciem — województwo opolskie potrzebowało uczelni, która kształciłaby przyszłych medyków. 

Kierunek lekarski na Uniwersytecie Opolskim – perspektywy kariery zawodowej

Jeżeli chodzi o możliwość wyboru specjalizacji na medycynie w Opolu, studenci na uczelni nie mogą podjąć kształcenia w ramach konkretnej specjalności. W przypadku takich specjalizacji jak neurologia, endokrynologia, interna, czy medycyna pracy Opole jako uniwersytet ma świetne warunki do kształcenia przyszłych medyków. Siłę tego kierunku stanowi doświadczona kadra pedagogiczna, nowoczesne zaplecze infrastrukturalne i możliwość wyboru licznych przedmiotów fakultatywnych — stanowiących przygotowanie do przyszłych specjalizacji. 

Jeżeli chodzi o poziom kształcenia w ramach 12 semestrów na kierunku lekarskim w Opolu,  jest on bez wątpienia wysoki. Najlepszym potwierdzeniem wysokiego poziomu kształcenia na uczelni jest fakt, że studenci z Opola zajęli 5 miejsce wśród wszystkich krajowych uczelni, na których w 2023 roku był zdawany Lekarski Egzamin Końcowy. 

Powyższy wynik nie może być przypadkiem. Uczelnia sporo zainwestowała w to, aby medycyna stała się prawdziwą wizytówką Opola. Jak na razie efekt zostaje osiągnięty. 

Wirtualne serce wizytówką kierunku lekarskiego w Opolu

Uniwersytet Opolski uczestniczy w elitarnym projekcie działającym pod nazwą Wirtualne Serce. Uczelnia zaangażowała się w rozwój aplikacji Virtual Reality  i Augmented Reality. Dzięki oprogramowaniu studenci Uniwersytetu Opolskiego mogą poznawać struktury anatomiczne ludzkiego serca w warunkach odpowiadających ludzkiemu ciału. W Opolu działa także Innowacyjne Centrum Symulacji Medycznej. 

Czy warto studiować medycynę w Opolu? — podsumowanie

Mając na uwadze powyższe cechy kształcenia lekarzy na Uniwersytecie Opolskim, odpowiedź może być tylko jedna — kierunek lekarski powinien znaleźć się w obszarze rozważań każdej osoby, która myśli o karierze medyka. Śmiało można oczekiwać, że Uniwersytet Opolski utrzyma dynamiczny kurs rozwoju. 

Redakcja orbitek.pl